Careers / vacancies
Kvalitetsingenjör automation och datoriserade system, Stockholm
En central del av KeyPlants leveranser är kompletta automations- och digitaliseringslösningar till våra kunder. Vi tar nu nästa steg och satsar stort på att bygga ett team specialiserat på kvalitetssäkring och validering av datoriserade system (CSV/CSA).
Vi letar efter dig som antingen arbetat inom fältet i flera år och vill lyfta som strategisk projekt-QA eller senior CSV-ledare, eller som är van valideringsingenjör men vill ta ett tydligt kliv in och utvecklas avseende validerings datoriserade system. Vill du vara med i vår tillväxtresa och uppbyggnaden av ett nytt team? – hör av dig!
KeyPlants är en ingenjörsfirma och global leverantör av produktionsanläggningar inom Life Science. Vi levererar från ax till limpa, dvs från tidig processdesign och projektering till färdig och kvalificerad anläggning med komplett automations-, process- och produktionsutrustning. Detta kompletterar vi med en stor bredd av konsulttjänster till våra kunder.
Här arbetar du med ytterst kompetenta och erfarna personer i ett växande bolag där det alltid är nära till kollegor och chefer, där alla arbetar tillsammans mot tydliga mål.
Som konsult hos KeyPlants är Du vår värdefullaste tillgång och vi kommer sätta din utveckling och välmående i centrum. Om du mår bra, trivs på jobbet och känner att du utvecklas, kommer du bli den bästa versionen av dig själv!
Du får en mix av externa uppdrag hos våra kunder och delta i våra interna leveransprojekt. Möjligheten att arbeta globalt finns. Du förväntas också delta i att utveckla konsultgruppen och dina kreativa idéer kommer att göra skillnad för hur långt vi når.
.
Vi söker dig som har minst ett par års erfarenhet inom Life Science, gärna inom området datoriserade system och som vill arbeta med och utvecklas i våra projekt och med våra kunder. Du kan ha en bakgrund som exempelvis valideringsledare, QA- eller processingenjör, inom investeringsprojekt, produktion eller labb. Som senior kandidat ser vi även att du vill vara med och utveckla dina yngre kollegor genom coachning och mentorskap. Det viktigaste är dock att du har ett stort intresse för Life Science vill fortsätta utvecklas inom området.
• Akademisk examen inom kemi, medicinteknik, farmaci, biologi eller motsvarande relevant område.
• Du bör ha arbetat minst tre år inom läkemedels- eller medicinteknisk industri.
• Erfarenhet av validering av datoriserade system (CSV), GAMP samt regelverk som FDA 21 CFR part 11 och Eudralex Volume 4 Annex 11.
• Van att leda valideringsarbetet självständigt
• Kunna uttrycka dig obehindrat i tal och skrift på svenska och engelska.
• Ett intresse för att lära och hjälpa andra att utvecklas.
Stockholms län som bas med möjlighet att resa över världen.
Du kan läsa mer om oss på www.keyplants.com.
Om du har frågor om tjänsten kontakta gärna.
- Erik Höglund på erik.hoglund@keyplants.com, telefon +46 761 374 293.
- Helena Sternberg på helena.sternberg@keyplants.com, telefon +46 768 305 219
Ansök gärna så snart som möjligt då intervjuer sker löpande. I ansökan bilägger du ett relevant CV eller resumé samt följebrev där du kort presenterar dig själv.
Ansökan skickas till erik.hoglund@keyplants.com
Varmt välkommen med din ansökan!